spotkanie z malarzem było ciepłe, radosne, tworcze. Podczas tego spotkania powstał obraz "Wiosenna łąka", dzieci inspirowane postawą artysty pokonały nieśmiałość tworząc swoje obrazy. Scenariusz zajęć w grupie dzieci 5-6 letnich
Temat: Spotkanie z malarzem
Cele operacyjne: Dzieci potrafią:
- analizować oglądane obrazy zwracając uwagę na nastrój obrazów wyrażony kolorystyką, dynamikę lub statykę, treść abstrakcyjną tych dzieł,
- porównywać ze sobą dwa obrazy różniące się barwą, nastrojem, nazywać te odczucia,
- słuchać muzyki w sposób odpowiedni dla siebie, umieć rozróżnić dwa odrębne nastroje w muzyce – smutne i radosne – nazwać je.
- wykorzystując farby i płótno namalować swój nastrój, odczucia, emocje, nazwać swoje dzieło.
Dzieci rozumieją:
znaczenie słów: malarz, artysta, sztaluga, wernisaż płótno, paleta, wystawa, galeria.
Metody: czynne, słowne, oglądowe, elementy metody R. Labana.
Pomoce: obrazy na płótnie zaproszonego artysty malarza Zbigniewa Śmiechowskiego, sztalugi, farby plakatowe, pędzle, palety, naciągnięte płótno na ramki, magnetofon, utwory muzyczne.
Przebieg:
- Oglądanie wystawy przygotowanej przez artystę malarza p. Zbigniewa Śmiechowskiego pt. „Kujawskie krajobrazy”.
- Rozmowa z malarzem:
- wyjaśnia dzieciom znaczenie pojęć: sztaluga, paleta, szkic.
- zapoznaje z różnymi rodzajami farb (klejowe, plakatowe, akwarele,
- pokazuje jak powstaje obraz (w trakcie rozmowy artysta tworzy obraz), dzieci są świadkami narodzin obrazu ,
- mówi o wpływie humoru, nastroju na tematykę obrazów.
- Słuchanie muzyki połączone z elementami tanecznymi:
- dzieci słuchają muzyki poważnej o nastroju wesołym (tańczą w jej rytm),
- słuchają muzyki o nastroju smutnym (leżą z zamkniętymi oczami na dywanie).
- Malowanie:
- dzieci przy sztalugach, za pomocą farb, zainspirowane pracami gościa przedstawiają na płótnie swój nastrój ( towarzyszy im muzyka);
- Podsumowanie:
- rozmowa z artystą na temat swoich prac,
- nadawanie im tytułów,
- zorganizowania na korytarzu przedszkolnym galerii dziecięcych obrazów.
- Pożegnanie:
- w podziękowaniu za wizytę, dzieci tańczą i śpiewają tradycyjnego „Kujawiaka”.
opracowanie: Bogumiła Pawłowska |